تبلیغات
دانشکده بدنسازی شمس - تعادل نیتروژن چیست؟
 
دانشکده بدنسازی شمس
رستگاری در راستگوئی است علی (ع)
درباره وبلاگ


با توجه به اینکه بدنسازی یک علم و عبارت از شناخت کامل عضلات اسکلتی , هورمونهای بدن و تغذیه می باشد گرچه این ورزش یکی از محبوبترین ورزشهای کشور می باشد توجه چندانی به آن نمی شود امیدواریم تا با عنایت خداوند و کمک شما عزیزان در جهت آگاهی بیشتر و بالا بردن سطح علمی این ورزش گامی هر چند ناچیز برداریم

مدیر وبلاگ : علی شمس
نویسندگان
دوشنبه 11 مهر 1390 :: نویسنده : علی شمس

هر بدنسازی که تنها شناخت اولیه*ای از بدنسازی داشته باشد، به*خوبی می*داند که کلید رشد عضله مصرف پروتئین است. البته تمرین، استراحت و دیگر مواد غذائی هم موجب بهبود وضعیت آنابولیسم می*گردند. اما وجود پروتئین (از آن*جائی که ماده اصلی در فرآیند عضله*سازی می*باشد) برای تکمیل این پروسه ضروری می*باشد (۶۰ الی ۷۰ درصد پروتئین موجود در بدن در عضلات یافت می*شود).
در حقیقت، پروتئین عنصر کلیدی و سازنده بسیاری از بافت*های بدن می*باشد که بسیاری از آنها به رشد عضلات هم کمک می*کنند (آنزیم*ها، پوست، مو، ناخن، استخوان*ها و بافت پیوندی بدن همگی از پروتئین ساخته می*شوند). پروتئین ۱۵ الی ۲۰ درصد هر فرد را تشکیل می*دهد و از این*رو، پس از آب، فراوان*ترین
�� ماده در بدن انسان می*باشد.
حقیقت غیرقابل انکار این است که پروتئین تنها ماده اولیه*ای است که عضلات و بسیاری از دیگر بافت*های بدن را می*سازد. خود پروتئین از آمینواسیدها تشکیل شده است که تعداد آنها ۲۰ عدد بوده و به دو دسته ضروری و غیرضروری تقسیم می*شوند.
کبد قادر است که آمینواسیدهای غیرضروری را تولید کند. با این وجود، قبل از این*که عضله*ای ساخته شود، باید آمینواسیدهای ضروری را از طریق رژیم غذائی برای بدن تأمین نمود. بنابراین، برای آغاز فرآیند ساخت عضله، باید آمینواسیدهای ضروری و غیرضروری را به نسبت مناسب و در مقادیر کافی برای بدن فراهم نمود.
● آمینواسیدهای ضروری
هیستیدین ـ ایزولوسین ـ لوسین ـ والین ـ لیزین ـ متیونین ـ فنیل آلانین ـ تریونین ـ تریپتوفان
● آمینواسیدهای غیرضروری
آلانین ـ آرژنین ـ آسپاراژین ـ آسپارتیک اسید ـ سیستئین ـ گلوتامیک اسید ـ گلوتامین ـ گلیسین ـ پرولین ـ سرین ـ تایروسین
دریافت نسبت مناسبی از آمینمواسیدها
ضروری و غیرضروری مستلزم استفاده از منابع پروتئینی کامل مثل تخم*مرغ، گوشت و شیر می*باشد. همان*طور که گفته* شد وجود پروتئین برای رشد عضلات بی*نهایت مهم می*باشد. اما در سطوح بالاتر می*بینیم که در حقیقت این بلوک*های سازنده پروتئین (یعنی آمینواسیدها) هستند که باید در جای خود و با نسبت*های صحیح مصرف شوند تا یک محیط آنابولیک مطلوب فراهم گردد.
مصرف مقادیر کافی از پروتئین*های کامل، بهترین راه برای رسیدن به این هدف می*باشد. اما با در نظر گرفتن فاکتورهای دیگری مثل تفاوت*های فردی (میزان سنتز پروتئین) و استراحت (سنتز پروتئین در این زمان اتفاق می*افتد) که اغلب موجب خنثی*سازی مطلوب دریافت پروتئین می*شوند. چه*طور می*توان فهمید که رژیم غذائی شخص در رشد عضلانی مؤثر است یا خیر؟
▪ منابع پروتئینی کامل
سفیده تخم*مرغ ـ سینه بوقلمون ـ ماهی ـ سینه مرغ ـ گوشت قرمز لخم (گوشت کبابی و راسته) ـ محصولات لبنی بی*چربی و یا کم*چرب ـ پودرهای پروتئین (مثلاً وی پروتئین)
● بالانس نیتروژن
خبر خوش برای افرادی که از دریافت مقادیر کافی پروتئین مطمئن نیستند این است که وضعیت پروتئین بدن را می*توان از طریق انجام تست نیتروژن مشخص کرد. شاید بپرسید نیتروژن دیگر چیست؟ نیتروژن ترکیبی است که تنها در پروتئین وجود دارد و معیار دقیقی برای تعیین وضعیت آمینواسیدها (پروتئین) در بدن هر فرد می*باشد. همهٔ درشت مغذی*ها (پروتئین، کربوهیدرات* و چربی) حاوی کربن، اکسیژن و هیدروژن می*باشند. در میان همه این*ها، تنها پروتئین است که حاوی یک مولکول اضافی نیتروژن می*باشد. از این*رو، از طریق اندازه*گیری میزان دفع نیتروژن (یعنی مقدار پروتئینی که از بدن دفع می*شود) می*توان میزان پروتئین موجود در بدن را مشخص نمود و با دانستن این*که ۷۰ درصد پروتئین در بافت عضلانی یافت می*شود، نتیجه این تست می*تواند پتانسیل عضله*سازی بدن را به*طور دقیق مشخص نماید.
اگر میزان دفع نیتروژن از بدن بیشتر از میزان مصرفی باشد، این مسئله به منزله یک پیام هشدار تلقی شده و لذا شخص باید فوراً میزان مصرف پروتئین*های کامل را افزایش دهد تا این کمبود نیتروژن جبران گردد.
در حقیقت تست، نیتروژن مقبول*ترین روش تست آزمایشگاهی برای تعیین وضعیت آنابولیک بدن است. این تست نشان*گر بالانس نیتروژن بدن، یا میزان توانائی بدن برای نگهداری بالانس پروتئین می*باشد.
بالانس نیتروژن می*تواند به یکی از سه حالت زیر باشد:
۱) مثبت: این وضعیت برای رشد عضلانی ایده*آل است (یعنی وقتی که میزان مصرف نیتروژن از میزان دفع آن بیشتر است). در اصل، بالانس مثبت بیان*گر این است که بدن از آخرین جلسه تمرین به*طور کامل ریکاوری شده است. هرچه بالانس نیتروژن بیشتر باشد، سرعت ریکاوری بالاتر خواهد بود. این وضعیت همان وضعیت آنابولیک می*باشد.
۲) منفی: این بدترین حالت ممکن برای یک بدنساز است (یعنی هنگامی* که دفع نیتروژن از میزان مصرف نیتروژن فراتر می*رود). در این حالت، نه*تنها پروتئین از داخل عضلات (یعنی جائی که برای رشد مورد نیاز می*باشد) بیرون کشیده می*شود، بلکه پروتئین موجود در اندام*های حیاتی نیز مصرف می*شود که همین مسئله ممکن است موجب بروز صدمات جدی گردد. البته، بالانس منفی نیتروژن موجب تخریب عضلات نیز می*گردد و به همین خاطر به*عنوان یک وضعیت کاتابولیک شناخته می*شود.
۳) توازن: این حداقل وضعیتی است که یک بدنساز باید از آن برخوردار باشد (در این حالت میزان مصرف و دفع نیتروژن با هم برابر هستند). ورزشکاری که در این حالت به*سر می*برد نه دچار افت خواهد شد و نه پیشرفت قابل ملاحظه*ای از خود نشان خواهد داد.
● نیتروژن چگونه اندازه*گیری می*شود؟
در روش علمی، در ابتدا بالانس نیتروژن را به وسیله اندازه*گیری دقیق میزان محتوای نیتروژن غذای مصرفی آزمایش می*کنند. سپس، نتیجه به*دست آمده را با میزان نیتروژن دفع شده از بدن مقایسه می*کنند. مقدار به*دست آمده در این روش در حقیقت بالانس نیتروژن فعلی شخص مورد نظر می*باشد. یک روش ساده*تر و در عین حال رایج و دقیق عبارتست از اندازه*گیری میزان دفع نیتروژن اوره ادرار زیرا که ۹۰ درصد نیتروژن توسط کلیه*ها و از طریق ادرار دفع می*شود. وضعیت نیتروژن با اندازه*گیری میزان نیتروژن دفع شده از بدن و کم کردن این مقدار از نیتروژن مصرفی موجود در رژیم غذائی در یک بازه زمانی ۲۴ ساعته به*دست می*آید.
● بالانس منفی نیتروژن چگونه رخ می*دهد و باید مراقب چه چیزهائی باشیم؟
همان*طور که قبلاً گفته شد، مصرف پروتئین برای بهبود وضعیت بالانس نیتروژن ضروری و حیاتی است. برخی از دلایل بروز بالانس منفی نیتروژن عبارتست از مصرف مقادیر ناکافی از پروتئین*های دارای ارزش بیولوژیکی بالا، مصرف پروتئین*های بی*کیفیت (مانند گوشت*های پرچرب و سبزیجات) و یا مصرف منابع پروتئینی که فاقد بالانس مطلوب از نظر آمینواسیدهای ضروری هستند.
در سطوح بالاتر، وجود بالانس منفی نیتروژن به*صورت ادامه*دار سبب خواهد شد تا بدن فرآورده*های خونی خود را به*منظور حمایت از اندام*های درونی مصرف کند. در واقع، کمبود شدید پروتئین برابر است با کاهش تعداد
آنتی*بادی*
ه
ئی که برای مبارزه با عفونت ضروری می*باشند که همین مسئله می*تواند منشأ بروز عفونت*های باکتریائی شود. در نهایت، شکم*های برآمده*ای که در میان مردم کشورهای جهان سوم دیده می*شوند از عفونت*های باکتریائی ناشی از بالانس منفی پروتئین سرچشمه می*گیرند و پس از مدت اندکی هم مرگ رخ می*دهد. نکتهٔ مهمی که در این*جا روشن می*شود این است که در این حالت حتی مصرف انبوه از دیگر درشت مغذی*ها نیز چاره*ساز نخواهد بود و در صورت عدم تأمین پروتئین مرگ رخ خواهد داد.
عدم مصرف کربوهیدرات و چربی به میزان کافی برای حمایت از سنتز پروتئین، استفاده از کربوهیدرات* و چربی*های با کیفیت به*منظور تأمین انرژی بدن ضروری می*باشد. اگر شخصی بدون توجه به اهمیت دیگر درشت مغذی تنها به مصرف پروتئین بپردازد، ممکن است بدن پروتئین را برای تولید انرژی متابولیزه کند که همین مسئله سبب کاهش بالانس نیتروژن خواهد شد. در این حالت، آمینواسیدهای باارزش به اندام*های حیاتی بدن فرستاده خواهند شد و بنابراین، عضلات از آن*چه که برای رشد به آن نیاز دارند محروم می*شوند.
ـ تمرین*زدگی: تمرین* در حقیقت عبارتست از تجزیه بافت عضله. مصرف پروتئین و استراحت هم به ترمیم این بافت*ها کمک می*کنند. از این*رو، تمرین بیش از حد به همراه عدم دریافت پروتئین کافی سبب تسریع بروز بالانس منفی نیتروژن خواهند شد. پس از اتمام جلسه تمرین، عضلات مثل یک اسفنج مواد مغذی و از جمله پروتئین را به خود جذب می*کنند. حال اگر تعداد و حجم جلسات تمرین بیش از این باشند، احتمالاً این مواد مغذی قادر به حمایت از یک روند رشد ادامه*دار نخواهند بود.
● چگونه می*توان به بالانس مثبت نیتروژن دست یافت؟
▪ قانون شماره یک
اولین و مهم*ترین اصل در دستیابی به بالانس مثبت نیتروژن، مصرف مقادیر کافی از پروتئین*های کامل می*باشد. در حقیقت، برای حفظ بالانس مثبت نیتروژن باید کالری از طریق پروتئین*ها را همیشه اندکی بالاتر از حد نیاز نگاه داشت. توصیه می*شود که روزانه ۶ وعده غذائی با فاصله*های ۲ الی ۳ ساعت مصرف کنید که هر کدام حاوی ۳۰ الی ۴۰ گرم پروتئین باشند. فهرست پروتئین*هائی که در این مقاله ذکر شده از جمله کامل*ترین منابع پروتئین می*باشند که مصرف یکی از آنها در هریک از این وعده*های روزانه تقریباً ضروری می*باشد. در واقع، هدف از این کار آفرینش ادامه*دار میزان جذب آمینواسیدها به درون عضلات می*باشد. حال برای رسیدن به این هدف، پیروی از موارد زیر می*تواند بسیار حساس و تعیین*کننده باشد:
برای جلوگیری از تجزیه پروتئین عضلات در حین تمرین، میزان ترشح انسولین را به وسیله مصرف یک نوشیدنی حاوی پروتئین و کربوهیدرات درست یک ساعت قبل از تمرین افزایش دهید. انسولین هورمون آنابولیکی است که میزان جذب آمینواسیدها و گلوکز به درون عضلات افزایش می*دهد.
بلافاصله پس از اتمام جلسه تمرین، همان محلول پروتئینی، کربوهیدراتی را مجدداً مصرف کنید تا عضلات از آمینواسیدها اشباع شوند و سنتز پروتئین نیز افزایش یابد.
درست قبل از رفتن به رختخواب، یک نوشیدنی حاوی پروتئین وی و کازئین مصرف نمائید. مصرف این وعده به عضلات شما کمک خواهد کرد تا از اثرات کاتابولیک خواب شبانه در امان باشند.
▪ قانون شماره ۲
استراحت کافی را فراموش نکنید. استراحت دادن به عضلات پس از یک جلسه تمرینی شدید برای آغاز سنتز ضروری می*باشد. اگر تعداد جلسات تمرینی بیش از حد زیاد باشد، میزان پروتئین اضافی*ای که در بدن وجود دارد به*جای این*که صرف نگهداری بالانس مثبت نیتروژن گردد به*عنوان سوخت بدن در زمان تمرین استفاده خواهد شد.
به یاد داشته باشید که اگر ورزشکاری در وضعیت بالانس منفی نیتروژن قرار بگیرد، باید کلاً تمرین را متوقف نموده و میزان پروتئین را به شدت افزایش دهد. اگر شخص در چنین شرایطی به تمرین ادامه دهد، روند نزولی افت عضلات شدت گرفته و ادامه پیدا می*کند.
▪ قانون شماره ۳
به شیوه آنابولیک تمرین کنید
بهترین روش برای به حداکثر رساندن بالانس مثبت نیتروژن در حین تمرین عبارتست از تلاش برای تحریک بیشترین تعداد فیبرهای عضلانی همراه با حداقل میزان تجزیه عضله. در پایان جلسه تمرین، عضلات باید در وضعیت آنابولیک باشند. زیرا در این صورت بالانس مثبت نیتروژن بسیار سریع افزایش خواهد یافت. جلسات تمرینی طولانی مدت به شکل نامطلوبی سبب خستگی عضلات و در نتیجه بدن را در یک وضعیت کاتابولیک قرار می*دهند.
تمرین به شیوه آنابولیک با رعایت موارد زیر میسر خواهد شد:
تمرین باید وقتی انجام شود که بدن به*طور کامل از جلسه تمرینی قبل از ریکاوری شده باشد و به عبارت دیگر، در وضعیت بالانس مثبت نیتروژن به*سر ببرد.
جلسات تمرینی باید کوتاه و پُر شدت نگاه داشته شوند. طول تمرین باید در حدود ۳۰ الی ۴۵ دقیقه بوده و برای هر بخش بدن ۲ الی ۳ تمرین در نظر گرفته شود. تنها زمانی می*توانید بدن را دوباره تحت فشار بگذارید که به آن استراحت کافی داده باشید. روش*های تمرینی دوریان یتس و مایک منتزر (تمرین با شدت مضاعف) سازگاری زیادی با این نوع تمرین آنابولیک دارند. پس اگر دستاوردهای این افراد را قبول دارید، مطمئن باشید که آنها با استفاده از این روش به بالانس مثبت نیتروژن دست یافته*اند.
● بدنسازان به چه میزان پروتئین نیاز دارند؟
قانون کلی توسط بسیاری از بدنسازان برای مصرف پروتئین در دوره عضله*سازی رعایت می*شود. بر مصرف روزانه ۱ گرم پروتئین به*ازاء هر پوند وزن بدن تأکید دارد. البته، یقیناً میزان مصرف مجاز روزانه برای افراد عادی (که ۸/۰ گرم به*ازاء هر کیلو وزن بدن می*باشد) نمی*تواند برای مصرف پروتئین در بدنسازان و دیگر ورزشکاران قدرتی معیار مناسبی باشد.
محققان در یک بررسی انجام شده بر روی وضعیت بالانس نیتروژن در بدنسازان، نیاز بالای این ورزشکاران به پروتئین را اثبات کرده و از این*رو، میزان مصرف مجاز پروتئین برای بدنسازان را در حدود ۷/۱ گرم به*ازاء هر کیلو وزن بدن تخمین زدند.
در یک مطالعه دیگر، وقتی محققان میزان پروتئین دریافتی در حین تمرینات قدرتی را در وزنه*برداران حرفه*ای تا حد ۸/۱ الی ۳/۵ گرم به*ازاء هر کیلو از وزن بدن افزایش دادند. در کمال تعجب پس از چندین ماه شاهد افزایش قدرت به میزان ۵ درصد و افزایش حجم به میزان ۶ درصد بودند. هر دوی این تحقیقات بر این نکته تأکید دارند که نیاز به مصرف پروتئین در ورزشکاران رشته*های قدرتی بیش از حد معمول می*باشد. از این*رو، بدنسازان متوسط و غیرحرفه*ای هم بهتر است تا جانب احتیاط را رعایت کرده و مصرف پروتئین را کمی بالاتر از قانون ۱ گرم به*ازاء هر پوند نگاه دارند تا از دست*یابی به بیشترین میزان بالانس نیتروژن مطمئن شوند.
● نتیجه*گیری
شرایط اصلی و بنیادی در هر برنامه بدنسازی، مصرف مقادیر کافی از پروتئین*های کامل می*باشد. در حقیقت، وضعیت بالانس مثبت نیتروژن نشان*گر دقیق این مسئله است که پروتئین مصرفی شخص کافی می*باشد.
به عبارت دیگر، بالانس نیتروژن مقیاس اصلی وضعیت پروتئین بدن به حساب می*آید و از این*رو، مهم*ترین و نیز تنها متغیری است که بدنسازان با توجه به آن می*توانند کارائی رژیم غذائی خود را ارزیابی کنند. بنابراین، با استفاده از راهنمائی این مقاله از بروز بالانس منفی نیتروژن جلوگیری کرده و رشد عضلانی را تجربه کنید
.

نوع مطلب : بادی کلاسیک چیست؟، روشهای بدنسازی نوین، تغذیه در ورزش، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 19 مهر 1397 06:38 ق.ظ

Thanks, I like it.
levitra 20 mg levitra 10 mg prezzo levitra without a doctor prescription cheap 20mg levitra buy levitra generic buy 10 mg levitra buy generic levitra buy levitra levitra 20 mg vardenafil 20mg
یکشنبه 8 مهر 1397 02:11 ق.ظ

You made the point!
where do you buy cialis cialis coupons cialis savings card precios cialis peru cialis coupons printable cialis tablets australia cialis tadalafil estudios de cialis genricos cialis cipla best buy non 5 mg cialis generici
شنبه 31 شهریور 1397 04:46 ب.ظ

Wonderful forum posts. Regards.
canada pharmacies canadianpharmacyusa24h is it legal canadian pharmacies-24h canadian pharmaceuticals for usa sales trusted pharmacy canada canada online pharmacies surrey canadian online pharmacies canada medication canadianpharmacy canadian pharmaceuticals reviews
چهارشنبه 28 شهریور 1397 06:24 ب.ظ

Thanks a lot, Lots of stuff!

prix cialis once a da cialis tadalafil cialis soft tabs for sale venta de cialis canada buying brand cialis online cialis official site cialis dosage amounts brand cialis generic cialis purchasing cialis rezeptfrei sterreich
پنجشنبه 15 شهریور 1397 03:27 ق.ظ

Kudos, Loads of tips!

cialis 20 mg effectiveness buy cialis uk no prescription cialis en 24 hora cialis generico in farmacia cialis for sale in europa cialis wir preise prezzo di cialis in bulgaria cialis usa cost side effects of cialis cialis online
سه شنبه 13 شهریور 1397 03:50 ق.ظ

Amazing advice. With thanks.
buy viagra without a prescription online cheapest viagra online cheap generic sildenafil buy viagra where can you buy viagra at cvs where to buy viagra over the counter viagra online uk viagra online prices buy viagra safely order viagra online usa
دوشنبه 12 شهریور 1397 08:12 ب.ظ

You actually stated that very well.
cialis pills cialis 5 mg effetti collateral cialis efficacit cialis cost cialis 20 mg buy brand cialis cheap cialis cipla best buy cialis canada on line only best offers 100mg cialis calis
دوشنبه 12 شهریور 1397 01:41 ق.ظ

Wonderful data. Thanks a lot.
cialis australia org cialis en 24 hora preis cialis 20mg schweiz cialis prezzo in linea basso cialis 5 effetti collaterali cialis en 24 hora cialis daily reviews cialis en mexico precio click here cialis daily uk prix de cialis
یکشنبه 11 شهریور 1397 12:38 ب.ظ

Whoa lots of fantastic knowledge.
cialis super kamagra trusted tabled cialis softabs comprar cialis navarr side effects of cialis cialis arginine interactio cialis para que sirve purchase once a day cialis cialis great britain cialis super acti costo in farmacia cialis
سه شنبه 23 مرداد 1397 03:15 ق.ظ

Great information, Thanks!
online pharmacy viagra uk online cheap viagra viagra generic online pharmacy buy generic viagra online canada buying viagra ireland buy generic viagra usa buy generic viagra online uk viagra generic levitra online pharmacy viagra get a viagra prescription online order viagra
دوشنبه 22 مرداد 1397 12:03 ق.ظ

Nicely put, Many thanks.
cipla cialis online sublingual cialis online cialis tablets for sale chinese cialis 50 mg we like it cialis price cialis qualitat cialis prezzo al pubblico cialis online nederland achat cialis en suisse cialis bula
شنبه 16 تیر 1397 02:38 ق.ظ
Woah! I'm really enjoying tһe template/theme ᧐f tһis website.

Ιt'ѕ simple, yet effective. A ⅼot of times іt's difficult to get tһаt
"perfect balance" between usability and appearance.
І mսst say that yoᥙ'vе Ԁօne a great job with
tһiѕ. Additionally, the blog loads extremely quick f᧐r me
on Chrome. Superb Blog!
شنبه 2 تیر 1397 07:17 ب.ظ
Woah! I'm realⅼү digging tһe template/theme of this
website. It'ѕ simple, ʏet effective. A lot of tіmes it's
tough to geet that "perfect balance" between սseг friendliness аnd appearance.
І must sаy tһat you've done a awewsome job ith this. In addition, thе blog loads νery
quick fօr me on Opera. Exceptional Blog!
پنجشنبه 27 اردیبهشت 1397 10:33 ق.ظ
If some one wishds expert view concerning blogging hen i propose him/her to pay a
visit this weblog, Keep up the pleasant work.
چهارشنبه 26 اردیبهشت 1397 07:24 ق.ظ
This is a topic which is close to my heart... Cheers! Exactly where are
your contact details though?
شنبه 22 اردیبهشت 1397 04:28 ق.ظ
It's an awesome piehe of writing designed for all the web visitors; thhey
will obtain benefit from it I am sure.
جمعه 7 اردیبهشت 1397 07:10 ب.ظ

You said that exceptionally well!
purchasing cialis on the internet side effects for cialis cialis online napol cialis kaufen bankberweisung the best site cialis tablets cialis generique 5 mg when can i take another cialis compare prices cialis uk tadalafil generic cialis great britain
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 04:29 ق.ظ

Really tons of awesome data!
buy discount viagra buy women viagra viagra on prescription where to buy herbal viagra order cheap viagra online to buy viagra online buy viagra with prescription online where can i get viagra prescription buy online viagra uk buying viagra online forum
شنبه 1 اردیبهشت 1397 01:45 ق.ظ
We are a grouhp of volunteers and opening a neew schene in our community.

Youur websitee provided us withh valuawble informatioon to wlrk on. You've doe aan impressive job andd
oour entire commuity willl bbe grateful to you.
جمعه 17 فروردین 1397 08:09 ب.ظ

You actually explained it well.
cialis 5 mg buy cialis billig cialis price in bangalore cialis cost cialis pills in singapore buy cialis online nz cialis per paypa wow cialis 20 only best offers 100mg cialis cialis 100 mg 30 tablet
جمعه 3 فروردین 1397 04:40 ب.ظ

Nicely put. Many thanks.
generic cialis at the pharmacy cialis italia gratis cilas acheter cialis meilleur pri generico cialis mexico cialis bula cialis for bph cialis dosage cialis price in bangalore cost of cialis cvs
جمعه 17 آذر 1396 07:29 ق.ظ
I am really impressed along with your writing skills as well as with the format
for your blog. Is that this a paid topic or did you customize it your self?

Anyway keep up the excellent quality writing, it's uncommon to
peer a nice blog like this one these days..
جمعه 24 شهریور 1396 02:17 ق.ظ
Your method of describing the whole thing in this
piece of writing is truly fastidious, all can without difficulty
understand it, Thanks a lot.
دوشنبه 30 مرداد 1396 09:45 ق.ظ
Hello, i think that i saw you visited my web site so i came
to “return the favor”.I'm trying to find things to enhance my web site!I suppose its ok to
use a few of your ideas!!
دوشنبه 16 مرداد 1396 11:11 ب.ظ
Thanks for any other excellent post. Where else could anybody get that type of
information in such an ideal approach of writing? I've a presentation subsequent
week, and I am on the look for such information.
جمعه 13 مرداد 1396 01:57 ب.ظ
Excellent way of describing, and pleasant piece of writing to take facts concerning my presentation subject, which i am going to present in school.
جمعه 6 مرداد 1396 07:48 ق.ظ
Very great post. I simply stumbled upon your
weblog and wanted to mention that I've really enjoyed surfing around your weblog posts.
After all I will be subscribing on your feed and I hope
you write again very soon!
یکشنبه 11 تیر 1396 08:57 ب.ظ
Thanks for finally writing about >دانشکده بدنسازی شمس - تعادل نیتروژن چیست؟ <Liked it!
سه شنبه 6 تیر 1396 07:33 ق.ظ
My brother recommended I might like this website. He was entirely right.
This put up truly made my day. You cann't consider just how
much time I had spent for this information! Thanks!
سه شنبه 2 خرداد 1396 05:31 ب.ظ
I absolutely love your site.. Very nice colors & theme.
Did you make this amazing site yourself?

Please reply back as I'm wanting to create my own personal
blog and would like to find out where you got this from or what
the theme is called. Kudos!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


نمایش نظرات 1 تا 30
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :