تبلیغات
دانشکده بدنسازی شمس - بکش و خوشگلم کن
 
دانشکده بدنسازی شمس
رستگاری در راستگوئی است علی (ع)
درباره وبلاگ


با توجه به اینکه بدنسازی یک علم و عبارت از شناخت کامل عضلات اسکلتی , هورمونهای بدن و تغذیه می باشد گرچه این ورزش یکی از محبوبترین ورزشهای کشور می باشد توجه چندانی به آن نمی شود امیدواریم تا با عنایت خداوند و کمک شما عزیزان در جهت آگاهی بیشتر و بالا بردن سطح علمی این ورزش گامی هر چند ناچیز برداریم

مدیر وبلاگ : علی شمس
نویسندگان
دوشنبه 28 اردیبهشت 1388 :: نویسنده : علی شمس

گزارش اختصاصی دانشکده بدنسازی شمس از کلاس های بدنسازی زنان و داروهای نیروزا

بکش و خوشگلم کن!

 

 

"قد بلند،شونه هایی عضلانی با ماهیچه هایی ورزیده و کشیده،کمری باریک و سینه های برجسته خوش فرم،باسنی پر با پاهای کشیده."این تصویر زن خوش هیکلی است که در ذهن هر دختری برای خوش اندام بودن نقش بسته.

خوش هیکل بودن دغدغه اصلی بسیاری از زنان و دختران جوان ایرانی است. آمارها نشان می دهد که 60 درصد زنان در ایران از وضعیت ظاهریشان راضی نیستند و ورزش را تنها به دلیل رسیدن به اندام ایده آلشان انجام می دهند، در میان این 60 درصد 80 درصد حاضرند از هر راهی برای رسیدن به اندامی زیبا استفاده کنند. اکثر زنان ایرانی برای رسیدن به فرم ایده آلشان راهی کلاس های بدنسازی می شوند. هرچند که رفتن به کلاس های بدنسازی موجب می شود تا برای مدت کوتاهی از زندگی ماشینی و یکنواختشان نجات پیدا کنند اما آنچه موجب نگرانی کارشناسان این رشته می شود، استفاده انها از ساده ترین و راحت ترین راهها برای به دست آوردن اندامی زیبا و عضلانی است.

بسیاری از آنها علاوه بر به كارگیری وسایل و امكانات غیراستاندارد و برنامه های غلط و رژیم های سخت تن به استفاده از داروهای شیمیایی هم می دهند كه نه تنها باعث برآورده شدن آرزوی آنها نمی شود بلكه عوارض زیادی را در پی دارد.

تا دیروز دخترها برای خوش هیکل شدن تنها به رژیم های سخت پناه می بردند

یک پزشک (متخصص تغذیه) می گوید: «متاسفانه در اغلب باشگاهها به جاى توجه به سلامتى افراد مراجعه كننده، زیبایى اندام آنها را مورد توجه قرار مى دهند. من شنیده ام که خیلی ها به افراد قول می دهند که در کوتاه ترین زمان به فرم ایده آلشان می رسند.در بسیاری از این کلاس ها به زنان می گویند که از داروهای استفاده کنند که خوش هیکل تر شوند. دختران و زنان جوان باید آگاه باشند و بدانند که استفاده از این داروها سبب عوارضى نظیر ایجاد مشكل در زمینه بارورى، اختلالات گوارشى و همچنین بروز مشكلات اعصاب و روان می شود.»

وی معتقد است:«تا دیروز فقط بحث رژیم های بی پایه و اساس بود اما تازگی ها استفاده از این داروهای شیمیایی هم اضافه شده که به مراتب از رژیم های غلط خطرناک تر است و عوارض بدتری دارد.»

خوش هیکل ها اعتماد به نفس بیشتری دارند!

مدیر یکی از باشگاههای بدنسازی درشمال تهران که در طول روز با زنان زیادی سروکار دارد که آرزوی خوش هیکل شدن دارند. میگوید: خوش هیکل شدن باعث می شود اعتماد به نفس افراد بیشتر شود. آنها که هیکل متناسب تری دارند، اعتماد به نفسشان هم بیشتر است. او ادعا می کند که در باشگاه تحت نظارتش هیچ دارویی برای خوش هیکل شدن به مراجعه کنندگان توصیه نمی شود و تا چندی پیش نمی دانسته که زنان هم مانند مردان از این داروها استفاده می کنند.

او می گوید که از بسیاری از مراجعه کنندگانش شنیده که در بسیاری از باشگاههای بدنسازی این داروها توصیه می شود: «شنیدم که در این کلاس ها به زنان توصیه می کنند از داروهای نیروزا و داوهای استروئیدی استفاده کنند. خیلی از مراجعه کنندگان می گویند مدیران برخی باشگاهها مدعی هستند که این داروها خاصیت معجزه آسایی دارد و می تواند درعرض مدت کوتاهی آدم را خوش هیکل کند!»

پایین و بالای شهر فرقی نمی کند

در یکی از کوچه های بن بست میدان پیروزی تابلوی کلاس بدنسازی بانوان خودنمایی می کند. به جای در، پرده ای سفید رنگ زده اند که از فرط کثیفی به طوسی چرک می زند. روی پرده هم مقوای سفید رنگ بزرگی قرار دارد که بر روی آن با ماژیک قهوه ای نوشته اند: "ورود آقایان ممنوع!" این جمله که بر روی در تمامی باشگاههای بدنسازی زنانه وجود دارد، به شما یادآوری می کند که محیط کاملا زنانه است. به محض ورود با آینه ای قدی مواجه می شوید که گروهی خانم مقابل آن مشغول تمرینند. اکثرا چاق هستند و در میانشان چندتایی دختر جوان ریزه هم دیده می شود که به گفته ی (مربی بدنساز باشگاه) برای چاق شدن آمده اند.

مربی این باشگاه از آن دسته مربیانی است که معتقدند استفاده از داروهای شیمیایی می تواند کمک زیادی به خوش هیکل شدن افراد کنند. وقتی درباره استفاده از داروهای شیمیایی و رژیم های غلط از نیره می پرسیم می گوید: «پایین و بالای شهر هیچ فرقی نمی کند. الان دیگه اکثر دخترها که به کلاس های بدنسازی می آیند، دارو مصرف می کنند.»اومعتقد است اگر استفاده از این داروها ضرر دارد، به جای گیردادن به مسوولان باشگاههای بدنسازی باید جلوی تولیدکنندگان و عرضه کنندگان این داروها را گرفت: «اگر این داروها در کلاس های بدنسازی هم عرضه نشود، تعداد فروشگاههای عرضه این داروها آنقدر زیاد شده که به راحتی می توان تهیه کرد. خودتان نگاه کنید. هر محله ای که می روید یکی-دوتا از این فروشگاهها وجود دارد. تازه کافیه بروید ناصرخسرو طرف محله عربا. آنقدر فروشنده غیرمجاز وجود دارد که حد و حساب ندارد. اگر واقعا مشکلی دارند چرا جلوی این فروشگاها را نمی گیرند.»

باید نظارت باشد

دكتر على طاهرى (دبیر كمیته مبارزه با دوپینگ ایران) معتقد است كه مربیان پرورش اندام ایران بى آنكه از عوارض مكمل هاى دوپینگ آگاهى داشته باشند، براى شاگردانشان این مكمل ها را تجویز مى كنند؛ اتفاقى كه باعث مى شود تا همه ساله بسیارى از جوانان ایرانى نا آگاهانه در خطر ابتلا به بسیارى از بیمارى هاى خطرناك عصبى، قلبى و عروقى، جنسى و حتى در مواردى، مرگ ناگهانى، قرار بگیرند: «اغلب جوانان استفاده از مكمل های غذایی را با داروهای موجود در بازار اشتباه می گیرند. این در حالی است كه بحث دارو با مكمل های غذایی جداست. كراتین و پروتئین مكمل های غذای رایجی هستند كه ورزشكاران حرفه ای و تازه كار مصرف می كنند. مارك های زیادی در بازار وجود دارد كه به تمام آنها نمی شود اطمینان كرد و اصولاً ورزشكاران مبتدی نباید از این مكمل ها استفاده كنند. از ویتامین ها می شود استفاده كرد ولی برای مصرف پروتئین و كراتین باید با پزشك متخصص مشورت كرد. ضمناً باید بگویم كه مكمل ها نباید جانشین غذا شوند.»

طاهری اضافه می کند: «همانطور که مرسوم است، در هر بازاری که متقاضی زیاد شد، عده ای سودجو نیز وجود دارند که با توجه به عدم شناخت کافی خریدار از آن کالا اقدام به تولید و توزیع کالای نامرغوب و تقلبی می کنند که این امر علاوه بر اینکه به سلامتی جسمی و روانی مصرف کننده ضرر می زند، بازار را به نوعی با عدم اطمینان روبه رو می کند. هیچ گاه نباید بدون دستور متخصص این رشته اقدام به خرید و مصرف بکنند؛ زیرا عوارض ناشی از آن بسیار وخیم خواهد بود.»

دکتر محمد شهیدی (متخصص تغذیه) معتقد است: «متاسفانه هیچ نظارت درستی بر روی داروهای نیروزا نمی شود و قانون و تبصره ای هم در این ارتباط وجود ندارد. در این میان آمار مصرف کنندگان دختر هم افزایش پیدا کرده است. تا دیروز دخترها برای خوش هیکل شدن تنها به رژیم های سخت پناه می بردند اما حالا استفاده آنها از این قرص ها هم زیاد شده است. باید فکری به حال این پدیده خطرناک کرد. متاسفانه داروهایى مثل آمپول هاى ناندرولون هم خیلى راحت در اختیار جوانان قرار مى گیرد. هم داروخانه ها و هم باشگاه ها این آمپول ها را به سادگى در اختیار ورزشكاران قرار مى دهند. بر اساس قوانین این داروها باید با تجویز پزشك و توسط داروخانه ها به فروش برسند اما در عمل شاهد هستیم كه این آمپول ها و مكمل ها بى آنكه نظارتى بر مكانیسم توزیع شان باشد به سادگى در اختیار متقاضیان قرار مى گیرد."

او اضافه می کند :«متاسفانه هیچ اقدام عملى براى مبارزه با توزیع مكمل ها میان جوانان صورت نگرفته است.» او معتقد است كه رواج این مكمل ها میان جوانان حتى خطرناك تر از دوپینگ ورزشكاران حرفه اى است: "هدف اصلى ورزش، سلامت بدن است و سازمان تربیت بدنى متولى. باید هرچه زودتر جلوی رواج این پدیده خطرناک را گرفت.»

 

نوع مطلب : آسیب شناسی در بدنسازی، بدنسازی و تناسب اندام بانوان، روشهای بدنسازی نوین، چند اشتباه در بدنسازی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 25 شهریور 1396 01:17 ق.ظ
hello!,I love your writing so a lot! share we keep up a correspondence
more approximately your article on AOL? I require
a specialist on this area to unravel my problem. Maybe that is you!

Taking a look ahead to peer you.
جمعه 17 شهریور 1396 04:36 ب.ظ
Hey There. I discovered your blog using msn. This is a really neatly written article.
I will make sure to bookmark it and return to learn extra of your
useful info. Thank you for the post. I'll certainly comeback.
دوشنبه 9 مرداد 1396 09:28 ب.ظ
Hello! I'm at work surfing around your blog from my
new apple iphone! Just wanted to say I love reading through your blog and look forward to all your posts!
Keep up the fantastic work!
شنبه 31 تیر 1396 07:31 ب.ظ
I simply could not leave your web site before suggesting that I extremely loved the standard info a person supply to your visitors?
Is going to be again steadily in order to investigate cross-check new posts
جمعه 16 تیر 1396 06:47 ب.ظ
Hi there, I enjoy reading through your post. I wanted to write a little comment to support you.
دوشنبه 25 اردیبهشت 1396 10:33 ق.ظ
This is a very good tip especially to those new to the blogosphere.
Brief but very accurate information… Thanks for sharing
this one. A must read article!
یکشنبه 20 فروردین 1396 06:20 ق.ظ
Do you mind if I quote a couple of your articles as long as I
provide credit and sources back to your weblog?
My blog site is in the very same area of interest as yours and
my users would definitely benefit from a lot of the
information you present here. Please let me know if this okay with you.
Cheers!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :